mail_icon  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     Telefon +48 (32) 271 66 78 

Co to jest wiata Smart - inteligentna wiata przystankowa

Słowo SMART chyba już na stałe weszło do naszego życia. Mamy już smartfony, smartwatche, opaski smart, funkcję smart w telewizorach, a nawet urządzenia AGD w wersji smart. I bardzo dobrze, ponieważ te wszystkie urządzenia dzięki nowej technologii stają się praktyczniejsze i powodują, że dzięki nim możemy zrobić więcej rzeczy.

W związku z tym, możemy śmiało powiedzieć, że na szczęście przybywa kolejnych urządzeń i miejsc, które zostają określane jako SMART i pojawiają się w naszym szeroko rozumianym otoczeniu. Jedną z takich rzeczy, którą od jakiego czasu możemy spotkać na ulicach naszych miast, są inteligentne wiaty przystankowe, czyli wiaty Smart. Czym one są i co je charakteryzuje? Dziś postaramy się zająć właśnie tym tematem.

Smart, czyli jakie?

Zacznijmy może jednak od tego, co oznacza to magiczne określenie „smart”. W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego „smart” oznacza „mądry”, jednak w języku polskim przyjęło się na urządzenia smart mówić, że są one inteligentne. Jednak co to oznacza? Otóż określenie smart wskazuje na pewną grupę cech, które powodują, że dana rzecz czy też urządzenie jest bardziej rozbudowane niż jego podstawowa wersja. Rozbudowanie to bardzo często odnosi się do wykorzystania nowych technologii, które to powodują właśnie, że coś staje się bardziej użyteczne i praktyczne. Zauważyć można, że urządzenia smart pozwalają, oprócz ich głównego zastosowania i przeznaczenia, wykonywać także inne rzeczy, dzięki czemu są dla nas wygodniejsze w użyciu i chętniej po nie sięgamy. No bo czy ktoś z nas dzisiaj zamieniłby swojego smartfona na telefon komórkowy używany 10 lat temu? Zapewne nie, a głównym powodem tego jest właśnie fakt, że smartfon zastępuje nam obecnie kilka urządzeń i daje możliwości, które kiedyś dawało kilka, jeśli nie kilkanaście, zupełnie oddzielnych rzeczy. Zatem możemy zaryzykować stwierdzenie, że technologia smart powoduje obecnie podniesienie komfortu życia i sprawia, że możemy więcej.

Czy wiata przystankowa może być smart?

Wróćmy jednak do naszego głównego tematu, czyli tego czym są inteligentne wiaty przystankowe. Ogólnie wiata przystankowa to konstrukcja, której głównym celem jest zapewnienie lepszych warunków podczas oczekiwania na różnego rodzaju transport, w szczególności ten miejski. To ogólnie bardzo proste konstrukcje, które głównie charakteryzują się bocznymi ścianami, zadaszeniem oraz miejscem do siedzenia. Innymi słowy, mają uchronić oczekujących ludzi przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz dać możliwość odpoczęcia. Jak zatem nowoczesne technologie mogą sprawić, że takie miejsce jak wiata przystankowa stanie się smart? Otóż okazuje się, że mogą sporo. Pierwsza sprawa to fakt, że wiaty takie często są oświetlane, zatem muszą być podłączone do sieci zasilającej. Dzisiejsza technologia powoduje, że konstrukcja taka może stać się samowystarczalna w tym temacie i czerpać energię ze źródeł odnawialnych, czyli za pomocą paneli fotowoltaicznych wytwarzać energię elektryczną z promieni słonecznych. Takie rozwiązanie pozwala na wprowadzenie wielu innych udogodnień. Skoro energia elektryczna jest już produkowana, to łatwiej taką wiatę podłączyć do systemu komputerowego i zastąpić papierowe rozkłady jazdy ich elektronicznymi odpowiednikami. Daje to także możliwość zdalnej aktualizacji czy też wyświetlania różnych komunikatów na ekranach zamontowanych w takich wiatach. Często na takich inteligentnych wiatach przystankowych montowane są ładowarki do telefonów, dzięki czemu podczas oczekiwania na komunikację miejską możemy śmiało korzystać ze smartfona i przy okazji go naładować. Kolejna sprawa to to, że takie smart wiaty mają montowane adaptacyjne oświetlenie. Oznacza to, że zmienia się ono i dostosowuje do warunków panujących w danym momencie, co także poprawia komfort i bezpieczeństwo ludzi.

Wymieniliśmy tu tylko kilka elementów, które wprowadzają inteligentne wiaty przystankowe. Takie konstrukcje zaczynają się w Polsce pojawiać i zapewne cały czas będą także się rozwijać. Przyszłość pokaże, do jakiego stopnia technologia smart odmieni różne aspekty naszego życia, nawet te najbardziej prozaiczne.