mail_icon  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     Telefon +48 (32) 271 66 78 

Elementy infrastruktury peronowej

Publiczna infrastruktura peronowa ma służyć przede wszystkim pasażerom, którzy podczas oczekiwania na pociąg chcą czuć się bezpiecznie, a jednocześnie komfortowo. Poszczególne elementy wyposażenia peronów muszą zapewniać trwałość, funkcjonalność, a jednocześnie wyróżniać się estetycznym wyglądem. W tym artykule przedstawiamy podstawowe elementy, jakie wchodzą w skład infrastruktury peronowej.

Przegląd najważniejszych elementów infrastruktury peronowej

- Wiata peronowa. Konstrukcja, która najczęściej występuje w formie zadaszenia, to jeden z najważniejszych elementów na peronach. Umożliwia ona pasażerom komfortowe oczekiwanie na pociąg, zapewniając ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wiaty peronowe powinny wyróżniać się wytrzymałością i trwałością, zapewniając użytkownikom bezpieczeństwo i odpowiedni poziom wygody. Istotny jest również estetyczny wygląd, dostosowany do pozostałych elementów peronowej infrastruktury. Wiaty peronowe najczęściej wykonane są z wysokiej jakości profili aluminiowych, szyb hartowanych oraz drewna.

- Ławki peronowe. Ławki najczęściej zintegrowane są z wiatami, chociaż bardzo często występują też jako samodzielne elementy przeznaczone do komfortowego odpoczynku.

- Kosze na śmieci. Tego ważnego elementu nie może zabraknąć na żadnym peronie. To bardzo ważny element, ułatwiający utrzymanie porządku. Pod względem wizualnym powinny być dopasowane do całości wyposażenia peronu, dlatego bardzo często tworzy się je z tych samych materiałów co ławki lub wiaty, np. wysokojakościowego drewna lub metalu. Dzięki temu prezentują się estetycznie, a jednocześnie wpływają na funkcjonalność infrastruktury peronowej.

- Tablice peronowe. To kolejny element infrastruktury, spełniający bardzo istotne funkcje przede wszystkim z punktu widzenia pasażerów. Można w nich umieszczać wszystkie ważne informacje na temat tras, rozkładu jazdy, zasad funkcjonowania obiektu itd. Mogą być wykonane np. z wysokiej klasy blach ocynkowanych i poddanych lakierowaniu proszkowemu, dzięki czemu na długo zachowują swój estetyczny wygląd oraz odporność na warunki atmosferyczne.