mail_icon  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     Telefon +48 (32) 271 66 78 

Jak zorganizować palarnię zewnętrzną?

Według badań CBOS, regularnie papierosy pali co piąty Polak (w sumie około 26%), co dwudziesty robi to okazjonalnie. Właśnie dla nich organizowane są specjalne strefy, w których mogą swobodnie korzystać z przerwy na papierosa, nie przeszkadzając tym samym innym pracownikom.

Palarnia w miejscu pracy

Zgodnie z przepisami BHP zwartymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 26 września 1997 roku, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczenia stref palenia dla zatrudnionych przez siebie osób. Jeśli jednak decyduje się na taką inwestycję, wówczas musi on zorganizować ją zgodnie z prawem. Przede wszystkim palarnia zaliczana jest do tzw. pomieszczeń higienicznosanitarnych. Muszą być to przystosowane do tego celu miejsca z dostateczną liczbą popielniczek oraz zlokalizowane w taki sposób, aby nie narażać niepalących na wdychanie dymu.. Dodatkowym wymogiem jest wydzielenie co najmniej 0,1 m2 na każdego pracownika z najliczniejszej zmiany w zakładzie, przy czym powierzchnia całkowita nie może być mniejsza aniżeli 4m2. Duże znaczenie ma również wymiana powietrza – powinna być ona co najmniej dziesięciokrotna w trakcie godziny. Kolejną regułą, do której trzeba stosować się przy organizowaniu palarni zewnętrznej, jest wykorzystanie w niej ogrzewania oraz oświetlenia, a także optymalnej wysokości, która nie powinna być mniejsza niż 2,5 m.

Gotowe palarnie zewnętrzne

Najszybszym sposobem na zorganizowanie tego typu miejsca jest zakup gotowej, zgodnej z przepisami palarni zewnętrznej, które są dostępne również w ofercie naszej firmy. Ich ściany są wyprodukowane z hartowanego szkła, dlatego są solidne i doskonale chronią przed wiatrem oraz deszczem. Istotne jest także ich estetyczne wykończenie, najczęściej zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta, który może m.in. wybrać kolor palarni zewnętrznej oraz dodatkowo, zamontować półprodukty.

Zorganizowanie komfortowego miejsca w miejscu pracy dla osób palących z pewnością spotka się z ich przychylnością. Dzięki temu palenie będzie komfortowe nie tylko dla nich, ale także dla osób postronnych, nienarażonych na wdychanie dymu.