mail_icon  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     Telefon +48 (32) 271 66 78 

Wiaty rowerowe jako ważny element miejskiej infrastruktury

Zachęcenie mieszkańców do zamiany samochodu na rower to jeden z priorytetów zarządów wielu miast. Aby jednak umożliwić ludziom komfortowe przemieszczanie się na wspomnianych jednośladach, warto dostosować infrastrukturę miasta do tego rodzaju pojazdów. Oprócz tworzenia ścieżek rowerowych dobrze zainwestować w wiaty. Dlaczego są one tak ważne? Gdzie powinny się znaleźć?

Dlaczego i gdzie w mieście powinny znaleźć się wiaty rowerowe?

Wiele osób chciałoby częściej poruszać się na rowerze. Wybór tego środka transportu jest korzystny dla środowiska, a także dla naszego zdrowia. Problem mieszkańców miast stanowi jednak często fakt, że podczas przystanków nie mają miejsca, gdzie mogliby zostawić swój jednoślad. W pobliżu wielu obiektów są parkingi samochodowe, jednak brakuje przestrzeni, w której można przypiąć rower bez obaw, że ten zmoknie, gdy zacznie padać. Dlatego właśnie istotne jest stawianie specjalnych wiat — pod ich dachem zmieści się większa liczba jednośladów.

Umożliwienie bezpiecznego zostawienia roweru w centrum miasta oraz przy często odwiedzanych miejscach bez wątpienia zachęci wiele osób do tego, aby częściej rezygnować z samochodu na rzecz jednośladu. Gdzie warto umieścić wiaty rowerowe? Doskonale sprawdzą się w pobliżu:

  • szkół,
  • urzędów,
  • galerii handlowych,
  • uczelni,
  • bibliotek,
  • stacji kolejowych,
  • parków oraz ciekawych atrakcji.

Czym powinny wyróżniać się wiaty rowerowe?

Warto podkreślić, że aby wiata rowerowa spełniała swoje zadanie, należy wybrać odpowiedni jej model. Powinien być stworzony z odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne materiałów. Dzięki temu przez długi czas zachowa swój estetyczny wygląd. Doskonale zdadzą egzamin wiaty wykonane z profili stalowych malowanych proszkowo, co zapobiega korozji. Warto też postawić na modele pochodzące od firmy, która nie tylko zajmie się projektem oraz wykonaniem wiaty, lecz także zadba o jej serwisowanie i konserwację.